THE IMPORTANCE OF WARNING WHEN USING FIREARMS IN ENSURING PUBLIC SAFETY
This scientific article analyzes the legal foundations for the use of firearms by internal affairs bodies and the National Guard in ensuring public safety. The article examines the institution of warning a person prior to the application of coercive measures based on international and national legal norms. It identifies shortcomings in the normative consolidation of this requirement within national legislation. In addition, the significance of issuing warnings in ensuring human rights and strengthening public safety is substantiated, and scientific conclusions and proposals aimed at improving legislation are presented.
public safety, internal affairs bodies, National Guard, use of firearms, warning institution, human rights, international legal standards, preventive measures.
O‘zbekiston Respublikasining Prezidentining 2021-yil 29-noyabrdagi “O‘zbekiston Respublikasi jamoat xavfsizligi konsepsiyasini tasdiqlash va uni amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PF-27-son farmoni
Maqola / Ichki ishlar tizimidagi islohotlarimizni xalqimiz sezishi shart – prezident: Elektron resurs – Rejim kirish https://www.gazeta.uz/oz/ 2023/10/25/ichki-ishlar/ (murojaat etilgan sana 27.01.2026-yil);
O‘zbekiston Respublikasining 2016-yil 16-sentabrdagi “Ichki ishlar organlari to‘g‘risida”gi O‘RQ-407-son Qonuni – T.: Yuridik adabiyotlar publish, 2023;
Elektron resurs – Rejim kirish: https://lex.uz/mact/-5128310 (murojaat qilingan sana 27.01.2026);
Maqola / Davlat dasturi va huquqiy islohotlar zarurati / Elektron resurs – Rejim kirish: http://pravacheloveka.uz/oz/news/davlat-dasturi-va-huquqiy-islohotlar-zarurati (murojaat qilingan sana 27.01.2026);
Birlashgan Millatlar Tashkilotining jinoyatchilikni oldini olish va huquqbuzarlar bilan muomala qilish bo‘yicha 1990-yil 27-avgust
– 7-sentabrda Kubaning Gavana shahrida o‘tkazilgan Sakkizinchi Kongressidagi “Huquqni muhofaza qiluvchi mansabdor shaxslar tomonidan kuch va o‘qotar qurol qo‘llash bo‘yicha asosiy tamoyillar”;
BMTning “Huquqni muhofaza qilish organlari tomonidan kuch va o‘qotar qurollardan foydalanish bo‘yicha qo‘llanmasi” Rejim kirish – Elektron resurs: https://www.unodc.org/documents/justice-and-prison-reform/17-03483_ebook.pdf (murojaat qilingan sana 29.01.2026-yil);
2011-yil 7-fevraldagi Rossiya Federatsiyasining “Politsiya to‘g‘risida”gi N3-FZ Federal Qonuni 19-moddasi 1-xatboshisi / Elektron resurs – Rejim kirish: https://www.consultant.ru/document/cons_doc_LAW_110165 (murojaat qilingan sana 29.01.2026-yil);